Od 1.10.2018 koniec z obowiązkowym wożeniem dowodu rejestracyjnego i polisy OC - Blog drogowy - projektorganizacjiruchu.pl

Przejdź do treści

Menu główne:

Od 1.10.2018 koniec z obowiązkowym wożeniem dowodu rejestracyjnego i polisy OC

projektorganizacjiruchu.pl
Opublikowany przez w prawo o ruchu drogowym ·
Tags: przepisy
Od 1 października 2018 r. dowód rejestracyjny i polisę OC będzie można zostawić w domu. W razie kontroli – za brak przy sobie  tych dokumentów - nie dostaniemy mandatu.
Zniesienie  obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji (MC) nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym i podpisania przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu w tej sprawie.

            
-  To zmiany, na które czeka wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie – mówi minister Marek Zagórski. –  Właśnie o tym myśleliśmy przygotowując nowe przepisy – dodaje szef MC.

To trzeba wiedzieć!

  1. Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Będziemy. Dane  pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Podczas kontroli uprawnione  służby (np. Policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK - Centralnej Ewidencji Pojazdów.
  2. Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć. Musimy. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal  mają obowiązek ubezpieczenia OC.
  3. Nadal należy mieć przy sobie prawo jazdy!  Po wejściu w życie nowych przepisów możemy spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu  itp.).
  4. Nadal  musimy mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli będziemy prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

Zmiany

Zniesienie  obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października 2018 r. - w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma - podobnie jak dotychczas - pokwitowanie.
Zwrot  dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Źródła artykułu:Brak komentarzy

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego