Musimy być widoczni - elementy odblaskowe od dziś obowiązkowe dla wszystkich. - Blog drogowy - projektorganizacjiruchu.pl

Przejdź do treści

Menu główne:

Musimy być widoczni - elementy odblaskowe od dziś obowiązkowe dla wszystkich.

projektorganizacjiruchu.pl
Opublikowany przez w prawo o ruchu drogowym ·
Tags: odblaskikamizelka_odblaskowa

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek używania elementów odblaskowych takich jak kamizelki lub opaski przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu po drogach poza terenem zabudowanym. Do tej pory wymóg ten dotyczył wyłącznie osób do 15. roku życia. Elementy odblaskowe mają być umieszczane w widocznym miejscu. Policja zaznacza, że ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierowców.

Przepis ten nie odnosi się do pieszych poruszających się po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla nich, po chodniku bądź w strefie zamieszkania - tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Warto pamiętać, że koszty elementów odblaskowych są niskie, natomiast konsekwencje i koszty leczenia ofiar wypadków są zdecydowanie wyższe. Nowy przepis nie powoduje obciążenia dla budżetu państwa, może natomiast ocalić życie i zdrowie wielu użytkownikom dróg.


Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł. Policjanci na początku obowiązywania nowych przepisów, będą jedynie przypominać o obowiązku noszenia odblasków.

Sejm uchwalił ustawę 26 lipca br. Prezydent podpisał ustawę 14 sierpnia br.

Przepisy wchodzą w życie 31 sierpnia 2014 r.


Dz.U. 2013 poz. 991


Źródła artykułu:1 komentarz
Średnia ocena: 115.0/5
2017-04-14 09:47:10
Odblaski są bardzo ważnym aspektem. To one mogą zapewnić nam bezpieczeństwo na drodze, więc przepis ten jest bardzo dobry. Po zmroku często kierowcy nie widzą pieszych, a w takiej kamizelce z pewnością ich zauważą :)

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego