Natychmiastowa utrata prawa jazdy za nadmierną prędkość i inne propozycje zmian w ustawach. - Blog drogowy - projektorganizacjiruchu.pl

Przejdź do treści

Menu główne:

Natychmiastowa utrata prawa jazdy za nadmierną prędkość i inne propozycje zmian w ustawach.

projektorganizacjiruchu.pl
Opublikowany przez w prawo o ruchu drogowym ·
Tags: prawo_drogowe

Zabranie prawa jazdy kierowcom, którzy znacząco przekroczą prędkość oraz czasowe zatrzymywanie prawa jazdy lub cofnięcie uprawnienia w przypadkach przewożenia w pojeździe osób w nadmiernej liczbie – to główne założenia regulacji ustaw: prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) oraz o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.), nad którymi pracuje MSW.

Odebrania prawa jazdy najbardziej powinni obawiać się ci kierowcy, którzy znacząco przekroczą dozwoloną prędkość. Policyjne dane wskazują, że większość wypadków jest spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków na drodze czy do obowiązujących przepisów. Chodzi też o zatrzymanie prawa jazdy w momencie, gdy kierowca jedzie zdecydowanie za szybko, po to, by przerwać jego dalszą jazdę i aby przestał on stanowić zagrożenie na drodze.

MSW proponuje, by osobom, które przekroczą dozwoloną prędkość o 50 km/h w obszarze zabudowanym, odbierać uprawnienia do prowadzenia pojazdami na trzy miesiące. Takie rozwiązanie byłoby zupełnie nowe w polskich przepisach. Z powodzeniem stosują go już jednak inne kraje UE, w tym. m.in. Belgia, Dania, Portugalia, Holandia, Francja.

Projekt przewiduje też, że kierowcy, któremu z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości zatrzymano prawo jazdy, a mimo to zdecydował się siąść za kółkiem (choćby nie złamał przepisów ruchu drogowego) będzie automatycznie przedłużany okres zatrzymania uprawnień do 6 miesięcy. Z kolei recydywa będzie podstawą do cofnięcia uprawnień.

MSW sugeruje także czasowe zatrzymywanie prawa jazdy lub cofnięcie uprawnienia w przypadkach przewożenia w pojeździe osób w nadmiernej liczbie. Konieczność wprowadzenia zmian w tym zakresie potwierdzają przypadki szczególnie tragicznych wypadków drogowych.

Starania o poprawę bezpieczeństwa na drogach to jeden z priorytetów MSW. We wszystkich komendach wojewódzkich została uzupełniona liczba etatów wydziałów ruchu drogowego, tak aby 10 proc. funkcjonariuszy w terenie było dedykowanych do działań prewencyjnych na drogach. W 2013 r. w porównaniu do 2012 r. liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach zmniejszyła się o 8 proc.

Źródła artykułu:



Brak komentarzy

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego